Boka Kotorska je oblast u jugozapadnom delu Crne Gore, i nalazi se u blizini granice sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom. Poznata je po svom kratkom nazivu “Boka“, ili “Nevjesta Jadrana“. Pretpostavlja se da ime Boka potiče od italijanske reči “bocca“ što u prevodu znači usta ili otvor.
U Kontinentalnoj Crnoj Gori se nalazi najduža crnogorska reka Tara, dugačka 144 km. Ona je oblikovala Kanjon Tare koji je dubine od oko 1300 metara, i najdublji je u Evropi i drugi po dubini u svetu. Ovo je pretežno planinska oblast, sa malim ravnim platoima, koji se nalaze na nivou 1400 – 1700 metra nadmorske visine i smjenjuju se sa veličanstvenimvrhovima, čija visina dostiže do 2000 i više metara.
Čitav centralni i zapadni deo Crne Gore zahvata po površini najveća opština – Nikšić. Sa 2056 kvadratnih kilometara neverovatne prirodne raznovrsnosti prostire se na prosečnoj nadmorskoj visini od 630 metara, a ovde živi preko 80.000 ljudi. Naravno, najviše u samom gradu i njegovoj užoj okolni, što znači da je ova opština i najređe naseljena.
Oblast Bar se nalazi na jugu Crne Gore između Jadranskog mora i Skadarskog jezera. Površina oblasti Bar iznosi 506 km², a sa delom koji zahvata vodenu površinu Skadarskog jezera (sa barske strane), iznosi ukupno 633 km². Centralni deo barskog područja predstavlja planinski masiv Rumije (najviši vrh 1595 metara) sa Sozinom (971 metara), Sutormanom (1185 m) i Lišinjom (1353 metara), koji ima dinarski pravac pružanja i čini prirodnu granicu izmedju Jadranskog mora i Skadarskog jezera.
Oblast Budva nalazi se na centralnom mestu crnogorskog primorja, okružena Bokom, Cetinjem i Barom. Budvanska rivijera se prostire u dužini od oko 25 km i zauzima središnji deo Crnogorskog primorja, površinom od 122 km². Zbog mnoštva uvala, peščanih žalova, rtova, ostrvaca i živopisnih naselja uz samu obalu, nazvana je „Rivijerom peščanih plaža“.
Širok pojas planinskog zaleđa Crne Gore, od Bokokotorskog zaliva na zapadu, Nikšića na Severu, Danilovgrada na istoku, Podgorice i Skadarskog jezera na jugu, sve do Žabljaka i Bara smatra se širom oblašću najponosnijeg crnogorskog grada: Cetinja. Ova oblast, kao i grad ime duguje prastaroj reči “kaito”, koja je u govoru praslovenskih stanovnika ove oblasti značilo “šuma” ili “drvo”. I danas veličanstvene četinarske šume daju kontrast kamenitoj obali Crne Gore – i baš je zbog ovih šuma i sama Crna Gora dobila svoje ime.
Oblast glavnog grada Crne Gore – Podgorice centar je i raskrsnica zabave i odmora. Do planina i mora ima oko sat vožnje, a do Skadarskog jezera svega pola sata. Pod gradskim mostovima teče čak šest reka (Morača, Ribnica, Zeta, Sitnica, Mareža i Cijevna). Skadarsko jezero, blizina mora, nadmorska visina, reljef, geografska širina, uslovili su različitu makro i mikro klimu na području podgoričke kotline.
Ulcinjskoj oblasti je priroda dala sve, jedno od nejlepših mesta na Mediteranu, čarobno mesto duge istorije, turistički raj koji se nalazi na krajnjem jugu Crne Gore. Nalazi se izmedju basena Jadranskog mora i Skadarskog jezera i leži na ivici subtropske zone Evropskog Mediterana i ima jadransku varijantu mediteranske klime i subtropske vegetacije.